29.7.15

En Güzeli Dalından Toplamak

Meyvenin kendine has kokusunu bilen son nesil biz olacağız sanırım. 
80-90 doğumlu olanlar.Marketlerden aldığımız hiçbir sebze ve meyve de o koku tad yok. Evlendiğim ilk yıl çok iyi hatırlarım aldığım tüm karpuzlar da kabak tadı vardı. O yıl bir dilim karpuz bile yiyememiştim (Yıl 2006)

Kerem doğunca organik olsun sağlıklı olsun diye epey araştırdım. Mevsimsiz sebze ve meyveleri yedirmemeye çalıştım. -elimden geldiğince-Kerem yesin diye  organik tarım yapan eş/ dost akrabalar taze topladıkları meyve sebzeyi hep gönderdiler. 


Bu ay tam kirazın vişneyi toplamanın zamanı. Geçen haftalarda ailecek  vişne ve kiraz toplamaya bir arkadaşın bahçesine gittik.  Kerem vişne ve kirazın benzer olup tadlarının neden farklı olduğunu bir türlü  çözemedi. Garip teoriler üretti. Kesin vişneyi az suladınız oda küstü acı meyve yaptı dedi. 
Çocuk aklı işte.
Arkadaşlarına ikram etmek için topladığı kirazlardan bir kısmını ayırdı. Ballandıra ballandıra toplama hikayesini anlattı. Ona göre ağacın en tepesine o çıkmış çıkmış kimsenin ulaşamadığı kirazları bir tek o toplamış. 
Bu hayatta en çocuk saflığını seviyorum.Hayat onlara güzel.  

5 yorum:

 1. En güzeli Dalı'ndan koparmak ama büyük şehirde nerde bizlerde o şans :) bende hafta sonu annemin yazlıktan domates biber toplama hayali kuruyorum :)
  Ayrıca kerem in teorisi De süpermiş :)

  YanıtlaSil
 2. Valla hayat onlara güzel haklısın

  YanıtlaSil
 3. En güzeli dalından toplamak düşüncene katılıyorum canım.Her zaman fırsat bulamasak da tatilden tatile dalından meyve yeme keyfine ulaşıyoruz bizde :)

  YanıtlaSil
 4. hayat onlara güzel, onlarla güzel :)

  YanıtlaSil
 5. Keşke hepimizin dalından toplamak gibi imkanları olsa. Bende gezmeye Çatalca taraflarına gittiğimizde dönerken ne var ne yok alıyorum :)

  YanıtlaSil

Yorumlar buraya..