17.2.19

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmeyenlerİlk tüp bebek tedavisi yapılalı 30 yılı aşkın bir süre geçti fakat tüp bebek tedavisi hakkında birçok efsane ve yanlış bilgi bulunuyor. İşte bu nedenle tüp bebek nasıl yapılır diyenler konu hakkında yanlış bilgilendirilebiliyor ve yanlış yollar izleyebiliyorlar. Tüp bebek tedavisi ile ilgilenen herkes, aşağıdaki faydalı bilgilere bir göz atabilir.

 

Bağışlanan Yumurta ve Spermle Çocuk Sahibi Olabilirsiniz


 

Birçok kişi; kanser gibi bazı hastalıklar, düşük yumurta veya düşük sperm sayısı nedeniyle normal yollardan çocuk sahibi olamayabiliyor. Bu gibi durumlarda başkaları tarafından bağışlanan sperm ve yumurta hücreleri aracılığıyla kolaylıkla çocuk sahibi olunabilir. Başkaları tarafından bağışlanan sperm ve yumurta hücreleri, artık sıkça kullanılıyor ve bu yöntemle birçok kişi, her yıl binlerce kişi bebek sahibi olabiliyor.

 

Donmuş Embriyolar En Az Taze Embriyolar Kadar Başarılıdır


 

Birçok kişi donmuş yumurtaların döllenmedeki daha az başarılı olduğunu düşünür. Bu durum aslında tamamen bir efsanedir ve döllenme sürecinde donmuş yumurtaların en az taze yumurtalar kadar başarılı olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Öte yandan kadınların 35 yaşına gelinceye kadar birkaç yumurtasını dondurup saklaması büyük önem taşır. Böylelikle ileriki yaşlarda çocuk sahibi olunabilir.

 


Tüp Bebek Tedavisi ile Çoklu Gebelik Şansı Daha Yüksektir


 

Normal gebeliklerin ancak % 3’lük kısmı, ikiz bebek ile sonuçlanır. Öte yandan tüp bebek tedavisi ile gerçekleşen gebeliklerin % 33’ü çoklu gebeliklerdir. Bu durum, birçok kliniğin çifte embriyo transferi sürecini kullanmasından kaynaklanır ve bu uygulama da çoklu gebelik şansını artıran bir etkendir. Çoklu gebelik, birçok kişi için arzu edilen bir sonuç gibi gözükse de hem anne hem de bebekler için birçok sağlık riski söz konusudur.

 

Fazla Kilolar Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Şansını Düşürür


 

Bir kadının fazla kilolu olması, normalde de gebelik şansını azaltan etkenler arasında yer alır. Fazla kilolar hormonal sorunlara ve ovulasyon problemlerine yol açabilir ve böylelikle gebelik şansı da düşer. Öte yandan tüp bebek tedavisinin başarı şansı, da kadının kilosu arttıkça azalır. Tüp bebek tedavisi başarıyla yapılsa bile kilolu kadınlarda düşük şansı yüksektir.

 


Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Şansı Sanıldığından Daha Yüksektir


 

Tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen herkesin en çok merak ettiği konulardan biri de tedavinin başarı şansıdır. Birçok kişi tüp bebek tedavisinin genel başarı oranlarına bakar fakat yakın zamandaki gelişmelere dikkat etmez. Yapılan teknolojik gelişmeler tüp bebek tedavisinin başarı şansını önemli oranda artırmıştır. Tüp bebek tedavisi hakkındaki doğru ve detaylı bilgileri ve diğer merak ettiklerinizi Acıbadem hastanesi aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

2 yorum:

Yorumlar buraya..